Styrelsen
Styrelsen består av Håkan Olsson (ordförande), Ulrika Beard (kassör), Jessica Erkine och Susanne Burns (evenemangsansvariga), Vanya Avramova (kommunikationsansvarig), Åsa K Davis (sekreterare) och Jen Apfel (ledamot).

Ordförande: Håkan Olsson
Jag kom till Seattle 1998 via mitt jobb på Microsoft. Jag träffade min amerikanske fru, Kim, som är från Wyoming och blev kvar här i denna fantastiska stad. 2012 blev det tvillingpojkar som nu har gått på svenska skolan i tre år. Vi gillar att upptäcka naturen via skogspromenader, och på sommaren njuter vi av båtlivet här i Seattle. Och på vintern blir det skidåkning när vi får tid. Vi tycker det är viktigt att våra pojkar har möjlighet att upptäcka svenska traditioner och språk, och vi har försökt så gått det går att vänja dem med två språk sedan de var nyfödda.
E-mail: ordforande@skolforeningen.org

Sekreterare: Åsa K Davis
Jag flyttade till Seattle våren 2001 för att göra min post-doc på University of Washington. Jag bor nu här i Seattle med min Amerikanska man och två barn. På fritiden tycker jag om att åka skidor, cykla och promenera och att upptäcka Seattle med omnejd. Jag har två barn i Svenska skolan. De går i Gula och Mörkblå gruppen. Svenska Skolan är viktig för oss då vi får lära känna och umgås med andra Svenska familjer och fira Svenska traditioner. Barnen älskar Svenska Skolans bibliotek där de lånar svenska böcker och filmer varje vecka.


Kommunikationsansvarig: Vanya Avramova
Foto och bio kommer snart…
E-mail: skolbladet@skolforeningen.org

Aktivitetsansvariga:
Jessica Erkine
Jag flyttade till Seattle området i 2016 med min man och våra tre barn. Vi kom hit via England, Dubai och New York – på tio år har vi bott i fem städer! Alla mina barn går nu i Svenska Skolan: Elsie som är 7 år, Sybil som är 5 och Clement, 3 år. De trivs verkligen i Svenska Skolan och jag tycker det är så viktigt för dem att använda deras svenska med människor förutom mig. Dessutom är det roligt med den kulturella delen också, som till exempel Lucia och sommaravslutningen. De sista åren har jag varit mamma på heltid, men innan barnen jobbade jag med marknadsföring och på Svenska Ambassaden i London. Jag och familjen försöker att resa så mycket vi kan (Västkusten av USA är en ny upplevelse för oss) och att njuta av den vackra naturen som finns i Washington. Jag har till och med åkt skidor för första gången!


Ledamot: Jen Apfel
Bio kommer snart…